BKS Chemik Bydgoszcz - strona nieoficjalna

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Zczuba.tv

HISTORIA

Obecny BKS „ CHEMIK” powstał w 1949 roku na bazie klubu sportowego „UNIA” zawiązanego przy Wytwórni Chemicznej nr 2. Początkowo działalność koła ograniczała się do przedstawicieli sportów wodnych - kajakarzy, wioślarzy i żeglarzy.

W 1950 roku na terenie Wytwórni Chemicznej nr 9 powstało drugie koło sportowe „UNIA”. Jego działalność nakierowana była przede wszystkim na piłkę nożną. Sportowe koła działały równolegle. W roku 1955 te dwa sportowe organizmy połączyły się w jedno koło sportowe - „UNIA” Łęgnowo. W tym samym roku wspomniane koło zostało zgłoszone i przyjęte do Federacji Zrzeszenia Sportowego „UNIA” przyjmując nazwę Klub Sportowy „UNIA – WISŁA” Łęgnowo. Klub na przestrzeni lat pięćdziesiątych prowadził działalność w następujących dyscyplinach sportowych: boks, lekkoatletyka, piłka nożna, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn, strzelectwo, sporty wodne. Sekcje działały do przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Ich poziom sportowy pozwalał na udział w rozgrywkach na szczeblu województwa.

W roku 1960 klub zmienił nazwę na klub sportowy „GRYF” Bydgoszcz. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1969 roku – na klub sportowy „ZACHEM” Bydgoszcz. Nazwa ta podkreślała ścisły związek klubu z Zakładami Chemicznymi „ZACHEM”, które finansowały jego działalność.

W dniu 30 stycznia 1976 roku następuje kolejna – ale już ostatnia- zmiana nazwy, na Bydgoski Klub Sportowy „CHEMIK”.

W latach siedemdziesiątych poza działalnością sekcji piłki nożnej, sportów wodnych i brydża sportowego reaktywowano działalność sekcji piłki siatkowej mężczyzn.

W 1981 roku BKS „CHEMIK” przejął z bydgoskiego „Formetu” sekcję szachową oraz zapasów w stylu wolnym. Dwa lata później reaktywowano sekcję lekkiej atletyki.

Obecnie w klubie prowadzą działalność następujące sekcje sportowe :

1) Brydża sportowego, która wielokrotnie występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej – I lidze państwowej, ostatnio w rozgrywkach sezonu 2006/2007.

2) Piłki nożnej, której seniorzy dwukrotnie brali udział przez w rozgrywkach II ligi 1979/80 oraz 1991/92, 1992/93, obecnie zespół występuje w IV lidze.

Zespoły młodzieżowe zajmują czołowe miejsca w rozgrywkach na szczeblu województwa.

W sezonie 2006/2007 juniorzy starsi a w sezonie 2007/2008 juniorzy młodsi awansowali do 1/16 finału Klubowych Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

3) Szachowa – wielokrotnie występująca w I lidze, ostatnio w sezonie 2007r.

- w 1982 roku III m-ce w Drużynowych Mistrzostwach Polski mężczyzn

- w 1983 roku II m-ce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych.

W 1989 roku sekcję zapasów w stylu wolnym przekazano do klubu sportowego „ GWIAZDA” Bydgoszcz. W okresie ośmioletniej działalności w barwach „CHEMIKA” największe sukcesy odnotowali następujący zawodnicy:

Edward Wojtasik, Jacek Karczewski i Krzysztof Grąbczewski, członkowie kadry narodowej juniorów, wielokrotnie plasujący się na czołowych miejscach w turniejach krajowych w swojej kategorii wiekowej.

Najważniejsze osiągnięcia indywidualne:

- Romuald Knasiecki – bojerowy mistrz świata w klasie DN w 1976 roku i żeglarski mistrz Polski w klasie „FINN” w 1976 roku

- Zenon Wachholz i Kazimierz Kucharczyk - vice mistrzowie Polski w klasie 420 w żeglarstwie

- Małgorzata Wiesse – wielokrotna mistrzyni i vice mistrzyni Polski w szachach, uczestniczka olimpiady szachowej w 1982 r. – IV miejsce zespołowo w drużynie narodowej kobiet

- Robert Ciemniak – IV miejsce w mistrzostwach Świata juniorów – 1992 r.; mistrz Polski juniorów – 1992 r.

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Lech Rypin 3:9 Chemik Bydgoszcz
Lider II Włocławek 4:5 Gwiazda Bydgoszcz
Olimpia Grudziądz 3:0 Gopło Kruszwica

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

zakończenie sezonu
Ładowanie...

Lech RypinChemik Bydgoszcz
Lech Rypin 3:9 Chemik Bydgoszcz
2014-06-08, 11:00:00
    relacja »

zostaw wiadomość
Oziii
status Gadu-Gadu

Pogoda

Aby widget pogoda funkcjonował poprawnie, należy wypełnić dane w panelu administracyjnym.